Inspirerande träningshelg med Benjamin och Matilda
I helgen drillades ÖBRK:s kursledare och tävlingsdansare av Benjamin Österlund och Matilda Lindgren, som båda tillhör Sverigeeliten i bugg. Det var ett lärorikt och uppskattat besök, både för instruktörer och deltagare.
Benjamin Österlund och Matilda Lindgren har båda fina meriter inom bugg. De har också sedan många år en god relation med ÖBRK.
– Det började nog tidigt 2000-tal när ett gäng härifrån var med på bland annat träningar i Hudiksvall. De gick även kursledarutbildning med ett gäng från oss. Sedan har vi hållit kontakten genom åren. Vi har haft bra relation och bra kontakt. Nu när ni verkligen har fått igång träningsverksamheten här har Magnus Englund och Susanne Gyllander varit på oss några gånger och frågat om vi inte kan komma och köra lite med träningsgänget. Det är tredje gången vi är här, säger Benjamin Österlund.
Fokus under träningshelgen låg på att dels göra tekniken så att det blir så bra som möjligt för ens partner, men också hur man gör buggrörelsen till musiken för att det ska bli trevligt, se schysst ut och kännas spännande.
Benjamin Österlund och Matilda Lindgren var väldigt nöjda när de sammanfattade helgen, och imponerades av kunskaperna som finns i ÖBRK.
– Superkul. Det här är en miljö man vill vara i. Träningsmotiverade individer med härlig dansinställning, vilja att utvecklas och förstå mer av hur man gör när man buggar, säger Benjamin Österlund.
– Det första jag lyfte efter första dagens träning när vi var ensamma hemma, duschade och fixade oss, var hur duktiga folk är här och hur bra de har lyckats med hela gruppen, säger Matilda Lindgren.
Två deltagare i träningshelgen var ÖBRK:s tävlingspar Jimmy Bergh (även kursledare i klubben) och Therese Strömberg-Köpsén. Även de två var mycket nöjda med helgen.
– Fantastiskt bra, säger Jimmy Bergh.
– Inspirerande och lärorikt, säger Therese Strömberg-Köpsén.
Båda två upplever att de har fått finslipa sina redan befintliga kunskaper ytterligare.
– Det har varit helt grymt. Även om vi “kanske bara” har gjort tryck och drag har vi hittat så mycket mer nyanser i det och att man kan dansa med det lilla grundläggande, säger Jimmy Bergh.
– Det är förutsättningen för allt annat. Är inte det bra spelar det ingen roll vad man gör i övrigt, säger Therese Strömberg-Köpsén.